SVEŽI VIETNAMSKI ZAVITKI

Pred kratkim sem bila v restavraciji Shambala v Ljubljani na Bregu ( blizu indijske restavracije Namaste) in sem se močno navdušila nad svežimi vietnamskimi zavitki polnjenimi z zelenim mangom, papajo in svežim koriandrom. Seveda sem dobila inspiracijo in sem jih takoj preizkusila doma. Lahko jih postrežete kot predjed, lahko pa tudi kot glavno jed. Vietnamski zavitki se od kitajskih razlikujejo po tem, da se jih ne cvre dodatno v olju, ampak se jih postreže s hrustljavo zelenjavo in različnimi omakcami. Glavne sestavine: rižev papir ( ki je narejen iz riževe moke in vode, kupite ga lahko v trgovinah z zdravo prehrano ali v supermarketih na policah z azijsko hrano), na tanke rezine narezana zelenjava, jaz sem uporabila zeleni mango, korenček, zeleno in rumeno papriko, alfa alfa kalčke, pikico himalajske soli ter svežo meto, baziliko in koriander. Ko imate pripravljeno zelenjavco, si pripravite mlačno vodo v večjo posodo. V mlačno vodo namočite rižev papir za 30-45 sekund, oziroma toliko da se papir začne mehčati, vedar ne sme biti popolnoma mehek, ker je lepljiv in se lahko zlepi. Ko se papir rahlo zmehča ga odcedite in prestavite na leseno desko. Na sredino riževega papirja dodate zelenjavco in sveže začimbe, nato pa previdno pričnete z ovijanje m.
Najprej stranske dele ovijemo v notranjost, potem pa s spodnjim delom pričnete s tesnim ovijanjem navzgor. Zvitek se bo lepo zlepil in lahko ga prerežete na polovico, ali pa ga kar takšnega postavite na krožnik. Dekorirate s kalčki ali kakšno drugo zelenjavco, postrežete s sojino omako ali kakšno drugo omako po želji...

HOW BIG IS YOUR SALAD?


Ha, zdi se mi, da je moja solata vse večja in večja. Solata je pravzaprav nadomestila moj EX-(že dolgo je tega) priljubljeni sendvič. Enkrat na dan se v meni sigurno pojavi neukrotljiva želja po ogromni zeleni , sveži solati, in doma so se že skoraj navadili na moje enormne količine solate. Jst jim pravim BIGGER THEN BIG SALADS:) Ko govorim o velikih količinah s tem mislim na najmanj 500 g zelene solate + accessories s katerimi si popestrim ta super zdravilen obrok.
Tokrat sem si naredila prav posrečeno kombinacijo sladko/kislih okusov, ki se mi zdi da se res dobro obnesejo.
Na tržnici (sedaj pozimi, sicer imam te začimbe na vrtu), si vedno kupim ogromno šopkov začimb in sicer so mi najljubše: sveža bazilika ( ki je btw. moja najljubša začimba, in kadar jo kupim bi jo kar žvečila ker mi tko diši, hecno res), svež koriander in sveža meta. V receptu na zgornji sliki sem tako uporabila naslednje sestavine:
mešanica zelenih solat ( kristalka + mehka solata)
pol mlade ( zelene) čebulce ( ima manj intenziven, bolj sladek okus)

šopek mete, ki ga kar odščipaš s škarjami
šopek bazilike, ki ga prav tako odščipaš š škarjami
Vse to skupaj v ogromni posodi premešaš s prelivom narejenim iz:
belega balzamičnega kisa in malo limone
makadamijevega olja ter soli
.
Serviraš v lepem krožniku in kot dekoracijo dodaš:
zdrobljena bučna semena premešana z malce himalajske soli,

na polovičke narezano belo ter črno grozdje brez pešk

pol avokada narezanega na tanke koščke
ter par kapljic limete

Zraven sem hrustala krekerje, ki sem jih naročila na spletni strani www.detoxyourworld.com
Lušten okus, ampak so draguljarske cene (skoraj 5 funtov za 100 gramov), in se jih veliko bolj splača doma narediti v večjih količinah.

100% ČISTO LEŠNIKOVO MLEKO

Lešnikovo mleko je prava mala poslastica, ki ni mlečnega izvora, je brez laktoze in ga lahko uživajo vsi, ki so alergični na mleko. Ko enkrat osvojiš tehniko, je lešnikovo mleko zelo lahko pripraviti. In kar je najbomembnejše, ima BOLJŠI OKUS KOT KATERO KOLI MLEKO NA SVETU!!! (Ali pa se je meni le tako močno spremenil okus in mi je tako zelo všeč;) posledično tudi zato, ker vem koliko bolj zdravo je za moje telo.)
Lešnikovo mleko ima visoke hranljive vrednosti, naprimer mleko iz brazilskih oreščkov vsebuje veliko selenija, mleko iz mandljev vsebuje veliko kalcija, mleko iz konopljinih semen vsebuje omega 3 in omega 6 maščobne kisline in tako naprej. Lešnikovo mleko ne vsebuje nobenih antibiotikov ali hormonov in ne vsebuje holesterola. Obstaja nešteto možnih kombinacij kako uporabiti mleko v šejkih ali smoothie-jih. Jaz sem se za objavo na blogu odločila, da bom naredila lešnikovo mleko iz indijskih oreščkov, ki sem jih najprej namočila. Čas namakanja je cca 1 - 2 uri. Čas namakanja je v tem primeru priporočljiv zato, da z blenderjem hitreje dosežete kremasto konsistenco. Če želite imeti bistro tekočino, potem je priporočljivo uporabiti cedilno vrečko, ali drobno gazo, pri kateri se s stiskanjem mleka skozi gazo, pulpa loči od tekočine. Ni pa nujno, ampak meni je ta način bolj všeč. Okej, zdej pa še fotke:
Še nekaj malega: kot sem že parkrat omenila svoj super blender, moram še enkrat priznati, da je res ferrari med blenderji. Ne glede na to, koliko ga forsiram ( in ga forsiram na polno), dela brez problema!! In upravičuje svoj sloves. Blend Tec je res profesionalni blender ( uporabljajo ga v restavracijah, v Star Bucks-u po vsem svetu) in lansko leto je bila njihova oglaševalska kampanija zelo znana. Na U tube-u si lahko ogledate kar nekaj filmčkov ( will it blend) in se prepričate o njegovi kakovosti. Za pripravo lešnikovega mleka je zelo priporočljiv močen blender, ni pa najbolj nujno. V kolikor imate navadni blender, podaljšajte čas blendanja, ampak pazite, da se vam ne bo skuril;);)

MLEKO IZ INDIJSKIH OREŠČKOV
Navadno velja 1 skodelica prej namočenih oreščkov, in štiri skodelice čiste, filtrirane vode. Za bolj kremasti in polni okus, se da samo 3 skodelice vode.
Kot sladilo priporočam 2-3 izkoščičene datlje, lahko pa tudi med ali agavin sirup. Ščepec vanilije v prahu pa zaokroži okus lešnikovega mleka v božanski napitek. Če želite lahko za ostrino vseh okusov dodate še pikico soli.

Indijski orešči z štirimi sodelicami vode ( 4 cups je že mera na blenderju). Dodala sem ščepec vanilije in kot sladilo med.

Po slabi minuti blendanja je nastalo pravcato lešnikovo mleko. Otroci v naši hiši ga obožujejo in ga zelo rada naredim tudi za njih.
Precejanje skozi cedilno vrečko, ponavadi vzame 5 minut časa in nežnega masiranja. Spominja na molzenje, res hecno kakšna ironična podobnost.

Čokoladno lešnikovo mleko... ( Dodala sem štiri žličke 100% surovega kakava). Po okusu lahko dodajate še sladilo, za večjo gostost še banano. Lahko si naredite tudi jagodno, višnjevo, borovničevo mleko. Smoothie-ji obogateni z lešnikovim mlekom so bolj kremnega okusa. And some times they really taste like a real thing. Zelo dobro se obnese mandljevo mleko in mleko iz brazilskih oreščkov, lahko pa uporabite tudi semena kot sta konoplja ali sezam... Yum, yum :)

Hrustljava solata s sladkim miso dressingom in črnim sezamom

Moj hladilnik je v tem momentu skoraj čisto prazen. Bo treba it nujno v nabavo.
Najraje kupujem na spletni tržnici , v supermarketih na eko oddelkih (Maksimarket ima zelo pestro ponudbo, prav tako v merkatorju Šiška se da dobiti precej stvari), zdi se da se ponudba počasi veča, obožujem malo trgovinico Jablana v BTC-ju in kakšne stvari (če niso preveč drage) kupim tudi v Kalčku. Enkrat na dva ali tri mesece tudi kaj naročim iz tujine, največkrat iz nemške spletne trgovine Keimling-a ali iz angleške spletne strani Detox your world.
Danes zjutraj sem razmišljala kakšen smoothie za vraga naj si naredim, ker sem imela samo banane. No pa sem v blender vrgla dve banani, približno dva dcl mandljevega mleka ( mleko si naredim sama s pomočjo blenderja - v enem iz naslednjih post-ov bom opisala postopek, in par receptov ki so res zelo okusni), dve žlici proteinskega praha konoplje ( najboljši source je planet BIO) in ščepec vanilije. Rezultat: sumljivo dober smoothie!!! Razmišljam da bom danes ponovila vajo!!!!
Nekaj malega zelenjave mi je ostalo in tako je rezultat "ostankov" postala hrustljava solata, s sladkim miso dressingom, črnim sezamom in kalamatskimi olivami.
Recept: na koščke narežeš zelenjavo, ki jo imaš na voljo, v mojem primeru je bila to kumara, rdeča paprika, rumena paprika, češnjevi paradižniki, zelena in olive. Za sladki miso dresing ( zadostuje za dve solati)pa sem uporabila 3 jedilne žlice olivnega olja, 4 jedilne žlice olja makadamije, 2,5 žlice svetlega riževega misa, pol manjšega stroka česna, pol žličke jedilnega kvasa v kosmičih, manjši košček ingverja, pol žličke akacijevega medu. Vse skupaj zblendaš, preliješ po solati, okrasiš s črnim sezamom in svežimi listi bazilike... Crunchy;)